Jozef Kráľ sa narodil vo Veľkom Ďure, okres Levice. Po maturite na SVŠ vo Vrábľoch krátky čas pracoval v rodisku na obecnom úrade. V roku 1962 sa presťahoval do Prievidze. Zákerná choroba muskulárna dystrofia ho pripútala od roku 1970 na vozík, ale ho nezlomila. Jeho optimizmus vyjadroval obľúbeným heslom: „Všade dobre, na vozíku najlepšie“. Napriek všetkým svojim zdravotným problémom dokázal vlievať optimizmus do žíl iným postihnutým touto chorobou. Zapojil sa aktívne do činnosti Organizácie muskulárnych distrofikov, v ktorej neskôr pôsobil ako hospodár a predseda. Dlhé roky bol vedúcim redakčnej rady časopisu organizácie "Ozvena".
Po príchode do Prievidze sa začal venovať šachu. Aktívne ho hrával za prievidzské kluby, vyhral napríklad turnaj o pohár mesta Prievidza v roku 1979. Dosiahol úspechy v preboroch Československa a Slovenska telesne postihnutých. V roku 1980 sa stal majstrom Slovenska telesne postihnutých. Dlhé roky bol spravodajcom okresných novín Prieboj v oblasti šachu.
Najväčšou jeho láskou sa však stal korešpondenčný šach. Umožnil mu plnohodnotne sa zapojiť do súťaží bez ohľadu na jeho ťažký handicap. Svoj prvý korešpondenčný turnaj odohral v roku 1967, bola to skupina československého poháru. Od roku 1969 začal hrať aj medzinárodné súťaže. Zdravotný stav ovplyvňoval negatívne stabilitu jeho výkonov, napriek tomu dosiahol rad veľmi pekných výsledkov: v roku 1980 sa umiestnil na 2. mieste v 12. ročníku preboru invalidov myopatov, v roku 1997 vyhral štvrťfinále MSR, v polofinále sa umiestnil dvakrát na 5. mieste. Po roku 2000 kvalita jeho hry výrazne stúpla – s družstvom Travertínu postúpil do B skupiny Ligy majstrov a v rokoch 2002-3 vyhral 2. šachovnicu v 1. lige MSR družstiev. Bol kapitánom družstva Baníku Prievidza, ktoré skončilo na 3. mieste majstrovstiev Československa štvorčlenných družstiev. Opäť sa raz prejavila jeho veľká zodpovednosť v turnajoch družstiev a schopnosť obetovať sa pre blaho družstva. Dokázal vyburcovať spoluhráčov k zodpovedným výkonom. Reprezentoval Slovensko v priateľskom zápase s Portugalskom. Najvyšší rating ICCF dosiahol v minulom roku - 2322. Celkovo odohral 748 korešpondenčných partií.
Jožko, veľmi sme si vždy vážili Tvoju bojovnosť. Šach sa stal Tvojim prostriedkom ako súperiť s ťažkou chorobou, stal sa Tvojim zmyslom života. Napriek Tvojmu tvrdému odporu si dostal mat, podľahol si v nerovnom boji. V našich spomienkach však žiješ ďalej.
RNDr Ján Helbich